Relacja z posiedzenia Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dniu 24 czerwca 2018r.

Kategoria: Grupy parafialne
Opublikowano
Super User Odsłony: 2890

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy.

Odczytano protokół z poprzedniego posiedzenia Rady.

W nawiązaniu do protokołu Ksiądz Proboszcz poinformował, że remont drugiej wieży jest już na ukończeniu. Okazało się, że stan techniczny tej wieży był gorszy niż pierwszej remontowanej wieży. Parafia uzyskała już również zgodę na odnowienie elewacji całego kościoła.
Ołtarz wrócił za balaski, a zgodnie z poleceniem konserwatora zabytków posadzka prezbiterium musi być widoczna; jest też ogrzewana.

Odczytano dekrety Arcybiskupa:
- o zwolnieniu z urzędu i przeniesieniu na emeryturę Księdza Proboszcza
- o przeniesieniu do Bazyliki Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich Ks. Pawła Pukowca
- o powołaniu na urząd proboszcza w Kochłowicach ks. Jacka Błaszczoka
Wprowadzenia nowego proboszcza dokona dziekan Dekanatu Kochłowice na Mszy św. o godz. 10.30 w niedzielę 29 lipca br.
Ksiądz Proboszcz został skierowany do domu emeryta.
W parafii pozostaje ks. Prałat Marceli Cogiel i ks. Dariusz Kamiński oraz księża emeryci, ks. Kan. Grzywocz, ks. Korbel, ks. Prałat Matysik i ks. Kan. Wala. W domu rodzinnym w Kochłowicach zamieszka przechodzący w tym roku na emeryturę ks. Bronisław Matysek

Wraz z odejściem Proboszcza swoją kadencję kończy Rada ekonomiczna. Kadencja Rady duszpasterskie nie kończy się, o jej dalszym losie zdecyduje nowy proboszcz.

W podsumowaniu 29 lat posługi w Kochłowicach Ksiądz Proboszcz wspomniał m.in. ciągłą walkę ze szkodami górniczymi, szczególnie od roku 2005, kiedy los kościołów był zagrożony; największą radość posługi czyli ustanowienie 19.12.2008r. Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes; kult Matki Bożej połączony z kultem świętych – w 1989 r. parafia posiadała tylko relikwie krzyża św. z XVIII w., a w tej chwili posiada relikwie wielu świętych i błogosławionych. Ksiądz Proboszcz wspomniał również, że w kochłowickim Parku Pamięci  rozwija się bardzo niepokojąca tendencja do grzebania zmarłych bez udziału księdza.

Na zakończenie spotkania członkowie rady parafialnej podziękowali Księdzu Proboszczowi za wszystkie lata posługi.

Uroczyste pożegnanie Księdza Proboszcza odbędzie się na mszy św. w niedzielę 22 lipca br.   

Polecamy